ABC konstrukcji dachu

więźba na wiele sposobów


Dachówki betonowe - dobre zastępstwo


Kosztują mniej niż ceramiczne, a są równie ładne i prawie tak samo trwałe.
Kosztują mniej niż ceramiczne, a są równie ładne i prawie tak samo trwałe.

Dachówki cementowe, zwane także betonowymi, mają cenę zbliżoną do ceny blachodachówek. Zawdzięczamy to niedrogim surowcom użytym do ich produkcji i stosunkowo nieskomplikowanej technologii wytwarzania.


Podstawowymi składnikami takich dachówek są piasek kwarcowy i cement portlandzki. Oba miesza się z dodatkiem wody i zagęszcza, by powstała masa nie zawierała pęcherzyków powietrza. Aby dachówki miały ładny kolor, do masy dodaje się barwniki - związki tlenków żelaza. Masę formuje się w kształt dachówek i sezonuje w specjalnych komorach. W efekcie powstaje estetyczny i trwały materiał dachowy odporny na starzenie i niekorzystne warunki atmosferyczne.
Technologia ich produkcji jest już tak zaawansowana, że patrząc na dach, trudno stwierdzić, jaką dachówką jest kryty - ceramiczną czy cementową.

W zbliżonych wymiarach


Typowa dachówka cementowa, bez względu na wzór, ma długość 420 mm i szerokość od 330 do 343 mm. Jedynie pojedyncze esówki i karpiówki mogą mieć szerokość od 240 do 280 mm i długość mniejszą od standardowej o 10 mm. Pojedyncze dachówki ważą od 3 do 5,3 kg. 1 m² takiego pokrycia ma ciężar 40-50 kg.