ABC konstrukcji dachu

więźba na wiele sposobów


Zanim wyjmiesz portfel


Można wybrać dachówki naśladujące efekt różnych odcieni starego dachu
Można wybrać dachówki naśladujące efekt różnych odcieni starego dachu

Przed zakupem dachówek trzeba sprawdzić:


minimalny stopień nachylenia połaci dachowych dla danego typu dachówki. Najlepiej jest dopasować dachówkę do takiego nachylenia, jakie zakłada projekt naszego domu. Wszelkie odstępstwa wymagać będą zmian w budowie więźby dachowej,

ciężar 1 m² ułożonego pokrycia i jak ma się on do nośności zaprojektowanej więźby. Zbyt ciężkie pokrycie może spowodować jej uszkodzenie,

cenę oraz zużycie dachówek na 1 m² dachu. Na tej podstawie można wstępnie wyliczyć realny koszt pokrycia. Trzeba jednak zamówić dachówki z minimum 10% zapasem. Część trzeba będzie przyciąć na wymiar i ta dodatkowa ilość pozwoli uzupełnić powstałe w ten sposób straty. Koniecznie trzeba też sprawdzić, ile u danego producenta kosztują wszelkie dachówki systemowe. Są drogie i znacznie podwyższają cenę pokrycia.
Potrzebną liczbę dachówek zwykłych i systemowych najlepiej obliczy dekarz lub doświadczony sprzedawca. Trzeba im jednak dostarczyć dokładny projekt więźby dachowej. Można też skorzystać z programów komputerowych dostępnych na stronach internetowych niektórych producentów.

UWAGA Trzeba unikać „okazyjnego” kupowania dachówek zalegających w magazynach, a wycofanych już z produkcji. Mogą mieć kuszącą cenę, ale w razie uszkodzenia będzie kłopot ze znalezieniem takich samych na podmianę. Lepiej nie kupować dachówek, które nie mają certyfikatu zgodności z normą i znaku budowlanego.