ABC konstrukcji dachu

więźba na wiele sposobów


Blacha trapezowa


Blacha trapezowa
Blacha trapezowa

Udoskonalona i sztywniejsza młodsza siostra kiedyś stosowanych blach falistych. Produkuje się ją z blachy stalowej ocynkowanej lub powlekanej.


Chętniej są wybierane te fabrycznie zabezpieczane powłokami ochronnymi, bo te z blachy ocynkowanej powinno się po roku-dwóch latach odsiarczyć, odkwasić i pomalować.

Na jaki dach? Najlepiej wyglądają na dużych, prostych połaciach. Można nimi kryć dachy o kącie nachylenia połaci 7° (mniej niż blachodachówki).

Wielkość. Ich szerokość wynosi około 1 m (78-120 cm). Nie mają określonej standardowej długości. Producenci docinają je na zamówienie, maksymalnie do 6,12,15 m.

Wysokość. Wynosi: 12, 14, 18, 20, 30, 35, a nawet 50 mm. Wysokość tłoczenia wpływa na grubość blachy. Te o niższym trapezie (12-20 mm) mają grubość 0,5-0,55 mm. Wyższe (30-35 mm) - 0,5; 0,55; 0,6; 0,7, a nawet 1 mm. Najczęściej układa się blachy o niższym profilu - od 12 do 20 mm. Blachy z wyższym tłoczeniem polecane są do dachów o niskim kącie nachylenia połaci ze względu na lepsze odprowadzanie wody. Kupując blachę, warto się kierować zasadą: im mniejszy spadek dachu, tym wyższy trapez.

Ważne rowki, jeśli arkusze mają rowek kapilarny, wymusza on sposób układania, tak aby znalazł się on pod spodem.

Kolory. Typowe dla większości producentów to: wiśniowy, brązowy, czerwony, zielony, grafitowy i niebieski. Blachy ze stali ocynkowanej mają naturalny metaliczny kolor. Na jakim podłożu? Tak jak blachodachówki można ją układać na poszyciu z folii oraz konstrukcji z kontrłat i łat.