ABC konstrukcji dachu

więźba na wiele sposobów


Wskazówki dla klientów


Dachówki cementowe mogą mieć różnorodne kolory, nawet tak niekojarzący się z dachówkami jak zielony
Dachówki cementowe mogą mieć różnorodne kolory, nawet tak niekojarzący się z dachówkami jak zielony

Dachówki są sprzedawane na zafoliowanych paletach. Każda z nich musi być opatrzona dokumentem dopuszczającym do stosowania w budownictwie stwierdzającym zgodność cech z wymogami Polskiej Normy lub aprobaty technicznej ITB.


Warto też zwrócić uwagę na powierzchnię dachówek. Nie powinna być spękana, mieć zgrubień, skupisk cementu lub zacieków farby.
Trzeba też się przyjrzeć krawędziom i zamkom. Nie powinny być wyszczerbione.

Na sucho, na drut, na spinki, na gwoździe


Układanie dachówek można rozpocząć dopiero po zamocowaniu na dachu wszystkich obróbek blacharskich i wykończeniu kominów.
Dachówki w większości mocuje się bez użycia kleju i zaprawy. Opierają się one na łatach drewnianych jedna na drugiej, a przemieszczaniu zapobiegają zamki wyprofilowane w ich brzegach i na spodniej stronie. Co piąta dachówka w jednym pasie powinna być mocowana na sztywno do drewnianych łat. W okolicach, gdzie wieją silne wiatry - nawet co druga. Przymocowane powinny być też wszystkie dachówki przy okapie, kalenicy, ścianie szczytowej, włazach i oknach dachowych, kominach - i to na szerokości 1 m w sąsiedztwie tych miejsc. Na stałe mocować też trzeba wszystkie dachówki typu karpiówka. Do przytwierdzania dachówek do iat używa się drutu, gwoździ lub specjalnych spinek.

Nie układać samemu


Dachówki cementowe podobnie jak ceramiczne to wymagający materiał. Ich poprawne ułożenie wymaga sporej wiedzy, doświadczenia i precyzji. Nawet zdolni majsterkowicze nie powinni podejmować takiego wyzwania, jakim jest krycie dachu dachówkami cementowymi. Lepiej jest zlecić to zadanie wykwalifikowanej ekipie dekarzy. Jeszcze lepiej, gdy do ułożenia pokrycia zatrudnieni zostaną fachowcy polecani przez producenta lub dystrybutora dachówek.