ABC konstrukcji dachu

więźba na wiele sposobów


Blachy z posypką


Blachodachówki z posypką
Blachodachówki z posypką

To specyficzny rodzaj pokrycia - świetnie udają na dachu tradycyjne dachówki, a nawet gont drewniany. Są wyjątkowo odporne na działanie wiatru, słońca i śniegu.


Po co posypka? Tłumi odgłosy deszczu i zapobiega gwałtownemu osuwaniu się śniegu. Latem chroni przed nadmiernym nagrzewaniem się powierzchni dachu, a także zapobiega powstawaniu niekorzystnych dla blachy naprężeń powodujących uszkodzenia mocowania.

Na jaki dach? Nadają się na dachy o kącie nachylenia połaci od 12 (niektóre od 17) do 90°. Przy ich układaniu powstaje mało odpadów nawet na dachach o skomplikowanym kształcie. Panele są symetrycznie zakończone po bokach, dlatego po odcięciu fragmentu z jednej strony można go jeszcze wykorzystać. Wyjątek stanowią blachy wielkoformatowe sprzedawane w dużych arkuszach o wymiarach standardowych blachodachówek i składających się z kilku rzędów przetłoczeń.

Wielkość. Zwykle są produkowane w wąskich, ale długich panelach, np. 41 x 133 cm, 40 x 132 cm, 40 x 110 cm. Różnią się wzorem przetłoczeń i ich ilością. Niewielkie moduły sprawiają, że nie powstają niebezpieczne naprężenia związane z rozszerzalnością stali. Pokrycia te są bardzo lekkie - 1 m2 waży od 5 do 8 kg.

Wytrzymałość. Rdzeń z blachy stalowej ma grubość od 0,43 do 0,5 mm. Jego bezpośrednią ochroną jest obustronnie nałożona warstwa alucynkowa. Wyjątkiem są blachy wielkoformatowe zabezpieczone cynkiem.

Kolory. Najtrwalsze są pokrycia w naturalnym kolorze kruszywa - ceglaste, brązowe. Inne kolory powstają przez dodanie pigmentu lub malowanie farbą poliestrową.

Kompletny system. Decydując się na pokrycie z blachy z posypką możemy dokupić wszystko, co jest niezbędne do wykończenia elementów dachu jednorodnym materiałem. Także oksydowane gwoździe potrzebne do montażu paneli. Po wbiciu ich łby pokrywa się kitem i zasypką.