ABC konstrukcji dachu

więźba na wiele sposobów


Gont ze szlachectwem


Gont bitumiczny
Gont bitumiczny

Gonty bitumiczne to lekki materiał pokryciowy, który nadaje się nawet na dachy o bardzo skomplikowanym kształcie. Są tanie i łatwo się je układa. O gontach bitumicznych można powiedzieć, że są doskonalszą formą tradycyjnych pap dachowych. Mają kształt pasów długości 1 m, szerokości 32-34 cm i grubości 3-5 mm, w których jest wykrojony wzór. Po ułożeniu na dachu pokrycie takie może przypominać wyglądem gonty drewniane, łupek jak również dachówkę karpiówkę.


Na każdy dach
Pokrycia z gontów bitumicznych są lekkie. Ważą od 8 kg/m²(dla porównania: waga dachówki to około 50 kg/m², a blachodachówki - 5 kg/m²) i dzięki temu nadają się nawet na więźby dachowe o bardzo delikatnej konstrukcji. Gonty bitumiczne są używane nie tylko do budowy dachów nowo budowanych domów, lecz także doskonale nadają się do odnowy starych dachów, kiedy należy zerwać aktualne pokrycie, a nie wiemy jaką nośność ma istniejąca więźba dachowa.
Ograniczeń nie narzuca też kąt nachylenia połaci dachowej. Gonty bitumiczne m.in. Owens Corning dobrze sprawdzają się na dachach o skosie od 15 do 75°. Dachów o mniejszym kącie nachylenia nie kryjemy gontami ponieważ będą słabo widoczne. Korzystniej jest wówczas zainwestować w papę termozgrzewalną. Ogromną zaletą gontów bitumicznych jest ich wysoka elastyczność. Wyginanie pasów nie nastecza trudności, w związku z tym można ich użyć do pokrycia dachów o dość skomplikowanych kształtach. Doskonale spisują się na stożkowych wieżyczkach, wolich oczkach oraz licznych załamaniach połaci. Dzięki temu, iż są elastyczne, posiadają także wysoką odporność na odkształcenia.