ABC konstrukcji dachu

więźba na wiele sposobów


Blacha płaska


Blacha płaska
Blacha płaska

Niezastąpiona przy obróbce trudnych miejsc na dachach. Do wyboru są blachy miedziane, ze stali ocynkowanej, ocynkowanej powlekanej powłokami lub alucynkiem oraz cynkowo-tytanowej.



Na jaki dach? Można je stosować do krycia dachów spadzistych i płaskich o minimalnym nachyleniu 5°. Sprawdza się także przy kryciu dachów krzywoliniowych. Arkusze lub kręgi. sprzedawana w arkuszach ma szerokość 1000-1250 mm i długość 2000 mm. Może być też docinana według zamówienia.

Blacha w kręgach (zwojach) ma zwykle szerokość 610-670 mm. W kręgu może być od 50 do 300 m blachy. Grubość arkuszy to 0,5-0,8 mm.

Kolory. Jeśli blacha nie jest powlekana, pokrycie ma naturalny kolor metalu.
Ważne rąbki. Blachę łączy się na rąbki - stojący i leżący. Dzięki nim powstają charakterystyczne pionowe i poziome podziały. Tak ułożona blacha jest szczelna. Wysokość rąbka stojącego to 25 mm. Ich rozstaw wynika z szerokości blachy.

Na jakim podłożu? Blachę płaską można montować wyłącznie na pełnym deskowaniu. Wyjątkiem są systemowe rozwiązania niektórych producentów oferujących arkusze z gotowymi zatrzaskami w kształcie rąbków stojących i z pionowymi przetłoczeniami usztywniającymi.

Płyty i płytki. Elementy z blachy płaskiej mogą mieć kształt prostokątów lub rombów. Najczęściej są z blachy cynkowo-tytanowej lub powlekanego aluminium. Mają wymiary 42 x 24 cm, 60 x 42 cm lub 40 x 40 cm. Niektóre można układać na dachu o kącie nachylenia połaci 12°, inne dopiero od 25°. Można je też przygotować ręcznie z arkuszy blachy cynkowo-tytanowej.

Montaż blaszanych dachówek jest dosyć pracochłonny. Pod większość z nich trzeba też przygotować pełne deskowanie.