ABC konstrukcji dachu

więźba na wiele sposobów


Blachodachówki


Blachodachówki dają możliwość krycia dachów o różnych kształtach, także cylindrycznych
Blachodachówki dają możliwość krycia dachów o różnych kształtach, także cylindrycznych

To najchętniej wybierane pokryciem z blachy. Ich rdzeniem jest blacha stalowa, czasem aluminium. Standardowa grubość to 0,50 mm.


Na jaki dach? Stosowane są do krycia nieskomplikowanych dachów dwuspadowych, ale coraz częściej wykorzystuje się je do krycia dachów półokrągłych, z lukarnami, wolimi oczkami. Jednak wtedy trzeba się liczyć zwiększą ilością odpadów. Firmy zalecają układanie ich na dachach o kącie nachylenia połaci nie mniejszym niż 14°, niektóre - 9°.

Wielkość. Blachodachówki są produkowane w arkuszach oraz panelach. Duże arkusze warto wybierać na dachy o prostych połaciach. Gdy dach ma bardziej skomplikowany kształt, dobrze jest pokryć go blachą o małym formacie. Blacha pod wpływem temperatury rozszerza się i kurczy, a mniejszy rozmiar to proporcjonalnie mniejsze naprężenia.

Wysokość. Blachodachówki mają różną wysokością tłoczenia (fali). Najczęściej spotykana to 40-45 mm. Wpływa ona na wygląd i sztywność. Im wyższa fala, tym sztywniejsza blacha. Umożliwia to zwiększenie rozstawu łat.

Kolory. Typowe barwy to: czerwony, wiśniowy, brązowy, zielony, szary i czarny. Wszystkie kolory mogą być matowe albo błyszczące. Ważne rowki. Dodatkowe zabezpieczenie i usztywnienie zapewnia wyprofilowanie bocznej (zwykle lewej) krawędzi arkusza. Powstaje tam rowek odprowadzający wodę. Wyprofilowanie arkusza wymusza sposób układania - aby spełniało ono swoją funkcję, musi się znaleźć pod kolejnym arkuszem. Dlatego układanie blachy najczęściej rozpoczyna się od prawej strony.

Na jakim podłożu? Warstwę wstępnego krycia stanowi najczęściej folia. Na niej układa się ruszt z kontrłat i łat. Rozstaw łat zależy od długości tłoczenia. Dachówki samonośne nie wymagają montażu drewnianych łat. Stalowa łata wytłoczona wzdłuż każdego arkusza oraz sprzedawane w komplecie łaty montażowe pozwalają na mocowanie paneli nawet bezpośrednio na krokwiach.