ABC konstrukcji dachu

więźba na wiele sposobów


Blachy na dachy


Tradycyjny wzór w romby sprawdza się na dachach nowoczesnych domów
Tradycyjny wzór w romby sprawdza się na dachach nowoczesnych domów

Odkąd oprócz płaskich pojawiły się profilowane, ten rodzaj pokrycia robi oszałamiającą karierę. Blachy kuszą ceną i różnorodnością.


Lekkość, szybkość montażu oraz cena to najważniejsze cechy, które sprawiają, że blachy są jednym z najpopularniejszych materiałów do krycia dachów domów jednorodzinnych. Ważna jest też duża różnorodność kształtów, kolorów i wzorów. Do wyboru są blachy płaskie i profilowane. Wśród tych ostatnich prym wiodą blachodachówki. Od wielu lat stosuje się też blachy trapezowe oraz blachy z posypką.

Rodzaje blachy


Stalowa ocynkowana. Jej trwałość szacuje się na 30-50 lat, ale coraz rzadziej układa się ją na dachach. Jest za to surowcem do produkcji pokryć powlekanych warstwami chroniącymi i nadającymi kolor. Bez nich stal ocynkowana z czasem szarzeje i matowieje. Z blachy stalowej robi się arkusze płaskie i trapezowe, można też spotkać blachy dachówkowe. 1 m² waży 4,5-14,6 kg.

Aluminiowa.Jest pokrywana powłokami ochronnymi. Jej trwałość ocenia się na blisko 50 lat. Nie koroduje, dlatego zaleca się ją zwłaszcza na tereny o wysokiej wilgotności i tam, gdzie jest duże zasolenie (tereny nadmorskie). To najlżejsza z blach - 1 m² waży 1,7-3 kg. Pod wpływem zmian temperatury aluminium rozszerza się i kurczy bardziej niż inne materiały. Trzeba to wziąć pod uwagę podczas montażu. Blachę tę stosuje się do produkcji blachodachówek.

Miedziana. Jest plastyczna, odporna na korozję i wyjątkowo trwała (nawet 300 lat). Z czasem pokrywa się patyną, która nadaje pokryciu zielony lub ciemnobrązowy kolor i jest warstwą ochronną. 1 m² waży 4,5-5,4 kg. Stosuje się ją do produkcji pokryć płaskich.

Cynkowa. Ma właściwości podobne do miedzianej, ale jest mniej trwała (około 50 lat). Większą żywotność ma blacha cynkowo-tytanowa (około 100 lat). Obie nabierają koloru ciemnoszarego lub szarosrebrzystego. 1 m² waży około 4 kg. Produkuje się z niej płaskie arkusze oraz drobnowymiarowe elementy w kształcie prostokąta lub rombu.