ABC konstrukcji dachu

więźba na wiele sposobów


Za małe pieniądze


Gonty bitumiczne pasują stylistycznie do domów budowanych w różnych technologiach. Prezentują się ładnie zarówno na dachach stromych, jak i na tych o mniejszym nachyleniu połaci
Gonty bitumiczne pasują stylistycznie do domów budowanych w różnych technologiach. Prezentują się ładnie zarówno na dachach stromych, jak i na tych o mniejszym nachyleniu połaci

Pokrycia z gontów bitumicznych należą do tańszych. Same gonty kosztują niedużo, niedrogi jest też ich montaż, a po ułożeniu nie pozostaje zbyt wiele odpadów. Oznacza to, że można kupić materiał w takiej ilości, jaka jest potrzebna do wykończenia połaci, z zaledwie kilkuprocentową nadwyżką mającą zrekompensować straty powstające w wyniku przycinania pasów.


Do gontów nie trzeba też dokupować wielu dodatkowych elementów pokrycia. Kalenice oraz kosze dachowe często można wykończyć odpowiednio dociętymi pasami gontów.

Koniecznie na poszyciu
Gonty bitumiczne nie są na tyle sztywne, by dało się je mocować do drewnianych lat. Trzeba je więc układać na tzw. sztywnym poszyciu przybitym do krokwi. Wykonuje sieje albo z desek łączonych na wpust i wypust, albo z wodoodpornej sklejki lub wodoodpornych płyt OSB. Gonty są później przybijane do poszycia ocynkowanymi gwoździami, tzw. papiakami. Sztywne poszycie musi być idealnie równe. Niedopuszczalne są różnice położenia między jego poszczególnymi elementami. Na cienkim pokryciu z gontów odwzorowuje się bowiem nawet najmniejsza krzywizna poszycia, co psuje wygląd dachu.

Pokrycie wentylowane
Bitumiczne pokrycia dachowe muszą mieć sprawną wentylację. Oznacza to, że należy zagwarantować wymianę powietrza pod sztywnym poszyciem. Przewiew ma na celu odprowadzenie na zewnątrz wilgoci, która może się gromadzić pod poszyciem. Ochładza też nieco połacie, dzięki czemu zmniejsza temperaturę pokrycia i ogranicza jego odkształcanie się. Sposób wentylacji może być różny w zależności od rodzaju poddasza:

w domach z poddaszem użytkowym - gdzie izolacja termiczna jest ułożona między krokwiami, przestrzeń wentylacyjna znajduje się pomiędzy sztywnym poszyciem a ociepleniem. Wynosi przeważnie około 6 cm. Wyloty, którymi wydostaje się z niej powietrze, są w kalenicy lub górnej części połaci. Wloty sytuuje się zaś między krokwiami, tuż przy okapie;

w domach z poddaszem nieużytkowym - wentylowana przestrzeń obejmuje całą powierzchnię poddasza. Ocieplenie jest tam bowiem ułożone na stropie, a nie w połaci. Wlotami i wylotami powietrza są otwory umieszczone w ścianach szczytowych, nieco poniżej kalenicy. Ale nie tylko. Dobrze też zamontować wyloty w kalenicy i wloty przy okapie, między krokwiami. Poprawi to skuteczność wentylacji. Jest to jedyne rozwiązanie wówczas, gdy dach domu jest czterospadowy i nie ma ścian szczytowych. Wielkość jak również rozmieszczenie wlotów oraz wylotów powietrza pomoże nam ustalić sprzedawca gontów bitumicznych po zapoznaniu się z projektem dachu.